Nadżerka to bardzo często występująca dolegliwość kobiet, która bez badań specjalistycznych nie jest praktycznie możliwa do wykrycia. Profilaktyka w tym zakresie jest niezwykle skuteczna i może uchronić przed powstaniem raka szyjki macicy.
Choroby narządów płciowych są coraz bardziej popularne. Z pewnością wynika to z pewnych zaniedbań. Wszyscy mamy coraz mniej czasu, w pogoni za pieniądzem zapominamy o tym, co równie ważne. Nie badamy, nie odwiedzamy regularnie swojego lekarz, co wiążę się ze zwiększoną zachorowalnością. A w trakcie badania ginekologicznego czasem okazuje się, że nadżerka pojawiła się już jakiś czas temu i może być przyczyną poważnych zmian. Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy nadżerkę można wyleczyć?
Co to jest nadżerka?
Jest to zmiana chorobowa, umieszczona w szyjce macicy. Jeżeli mielibyśmy opisać ją na podstawie wyglądu, trzeba by mówić plamie, której kolor jest intensywnie czerwony. Nadżerka nie jest właściwie niczym groźnym, jeżeli zaczniemy ją odpowiednio szybko leczyć. Jeśli natomiast będziemy to odkładać na później, może przerodzić się w poważne zmiany chorobowe prowadzące nawet do nowotworu.
Ile jest rodzajów nadżerki?
Występuje ona w trzech rodzajach. Mówi się na przykład o nadżerce właściwej, która wygląda trochę jak niewielkie wrzody. Powstaje ona zwykle w trakcie jakichś urazów mechanicznych albo różnych infekcji, które z niewiadomych przyczyn zaatakowały narządy rodne. Istnieje również nadżerka wrodzona, która pojawia właściwie wyłącznie u kobiet w wieku starszym, które to miały bardzo bujne życie seksualne i objawia się ona głównie zaczerwienioną szyjką macicy. No i nadżerka rzekoma, o której mówi się najwięcej, bo choruje na nią najwięcej kobiet.
Dlaczego nadżerka się pojawia?
Główną przyczyną powstawania nadżerki są stany zapalne występujące w miejscach intymnych, albo też infekcje wirusowe lub grzybicze. Jednym z najbardziej popularnych powodów, z których powstaje nadżerka, są mechaniczne urazy, na przykład w trakcie porodu. Zdarza się, że jakieś stany zapalne będą przebiegały zupełnie bezobjawowo – żadnych dolegliwości bólowych czy plamień.
W takim właśnie wypadku kobieta zwykle nieświadoma infekcji nawet nie udaje się do lekarza a sama przypadłość nie zostaje poddana leczeniu. Wtedy zazwyczaj tworzy się nadżerka. Skąd jednak biorą się infekcje intymne? Zazwyczaj są one następstwem nieodpowiedniej higieny tych miejsc, jednak może mieć to związek również z przebytymi stosunkami. Nadżerka może pojawić się również u kobiet, które mają jakieś problemy z hormonami.
Jak objawia się nadżerka?
Zazwyczaj nadżerka w żaden sposób się nie objawia, dlatego właśnie to praktycznie niemożliwe, by zdiagnozować ją samodzielnie. Można to zrobić dopiero w gabinecie ginekologicznym, podczas badania. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne znaki, jakimi może być na przykład większa ilość wydzieliny z pochwy, jakieś plamienia tuż po zakończonym stosunku oraz między miesiączkami a także swędzenie lub lekki ból – szczypanie. Czasami pojawiają się również bóle brzucha – takie jak przy miesiączce czy w pierwszym etapie porodu.
Jakie badania należy wykonać?
Przede wszystkim cytologie, to badanie, które pomoże stwierdzić, czy istnieje zagrożenie poważniejszej choroby, czy nadżerka jest raczej nie groźna i można ją poddać standardowemu leczeniu. Cytologię powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku a kobiety, które ukończyły trzydzieści lat i mają za sobą poród, powinny w tym celu odwiedzać lekarza nawet dwa razy w roku.
Dodatkowo, by odpowiednio zdiagnozować nadżerkę, można wykonać kolposkopię. To mniej popularne badanie, które polega na wykonaniu ultrasonografii przez pochwę. Wprowadzony do pochwy kolposkop podłączony jest do komputera, dzięki czemu można obejrzeć wnętrze szyjki macicy w czterdziestokrotnym powiększeniu. W trakcie badania można też wykonać biopsję, dzięki której uda się określić czy zmiany chorobowe mają coś wspólnego z rakiem.
Jak leczyć nadżerkę?
Możliwości jest kilka, między innymi popularne wymrażanie. Ale można też użyć środków chemicznych i zazwyczaj tą metodę stosuje się jako pierwszą. Jeżeli żadna z dwóch nie pomoże, lekarz może jeszcze zaproponować wypalanie.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
The post Czym jest nadżerka i jakie może mieć konsekwencje appeared first on ExitDoor Magazine.