Plamy na ubraniach bywają bardzo do usunięcia, szczególnie z jaśniejszych tkanin. Większość z nich można jednak usunąć zupełnie domowymi sposobami. Poznaj najbardziej popularne z nich.
Ach te plamy… Dopiero co wyprałaś dwa kosze brudów, a twoja pociecha znów biega brudna od stóp po głowę? Sposobów na wywabienie plam jest sporo, ale jak się okazuje nie zawsze od razu w tym celu trzeba używać silnych środków chemicznych. Poznaj najlepsze metody na wywabianie plam.
Tłuste plamy
Niedzielny obiad – tradycyjnie na stole pojawia się tłusty rosół z makaronem. Dzieci nie chcą by je karmić, chcą radzić sobie samodzielnie. I radzą, chociaż ta nauka jedzenie może doprowadzić do powstawania licznych plam. Co zrobić, kiedy rosołowe oczka znajdą się na bawełnianej bluzeczce albo nowej sukience? Miejsca zaplamione, trzeba jak najprędzej zasypać talkiem albo zwyczajną mąką.
Następnie odczekujemy chwilę aż proszek wchłonie cały tłuszcz. Można także spróbować nieco bardziej pracochłonnej metody. Wystarczy żelazko, kawałek bibuły, i odrobina benzyny, którą zwilżamy wcześniej tłuste plamy. Nakładamy na nią bibułę, drugą wkładamy pod spód i prasujemy gorącym żelazkiem. Jeżeli plama pojawiła się na sweterku można skorzystać w gazowanej wody mineralnej – wywabi ją w kilka chwil.
A co, jeżeli plama tkwi na ubrani już przez jakiś czas? Również jest na nią sposób, pomoże nam płyn do mycia naczyń, jakikolwiek. Wystarczy go wetrzeć w powierzchnię materiału, a następnie solidnie spłukać.
Plamy po napojach
Najczęściej pojawiają się te po herbacie czy kawie. Te herbaciane, spłukać można za pomocą gorącej wody ? ale trzeba polewać dość długo i obficie. Jeżeli plamka jest już stara i zaschnięta, trzeba będzie użyć w tym celu wody utlenionej o stężeniu 9 procent ale z dodatkiem odrobiny amoniaku.
Amoniak pomaga również w walce z plamami po kakao czy też kawie. Mieszamy go z ciepłą wodą, i wywabiamy. W tym celu można również użyć gliceryny. Zestarzałe plamy tego typu również można usunąć. Najpierw należy mocno zwilżyć materiał a później przecierać plamę ściereczką namoczoną w wodzie połączonej z amoniakiem. Spłukujemy również wodą ale z dodatkiem mydlanych płatków. Zostaje jeszcze wino. Często zdarza się wylać kilka kropel na obrus . W tym wypadku trzeba działać szybko. Najpierw sypiemy solą, a następnie umieszczamy w pralce.
Plamy po owocach
W przypadku plam po owocach nie zawsze jest tak łatwo, ale jeżeli wiemy co zastosować w celu ich wywabienia jest prawie pewne to, że odniesiemy sukces. Świeże plamy, które powstały dopiero przed chwilą, możemy usunąć polewając je bardzo obficie gorącą wodą.
Świetną pomocą w tej sytuacji jest także maślanka. Namaczamy w niej ubranie i po jakimś czasie po prostu wrzucamy do pralki. Jeżeli po wyjęciu okaże się, że na materiale dalej widać jakieś przebarwienia, trzeba będzie posłużyć się odrobiną cytrynowego soku, którym należy natrzeć przebarwienie a później tylko spłukać lodowatą wodą. Różnie też można usuwać plamy z jagód, które zawsze są bardzo widoczne. Jeżeli zaplamimy sokiem ręce, wystarczy potrzeć je sokiem cytrynowym. Cytryną usuwamy także plamy na wełnie.
Jeśli jednak jagody zaplamią coś lnianego, musimy wymoczyć materiał w kwaśnym mleku przez około pół godziny. Niezależnie od tego czym wywabiamy plamy po jagodach, na koniec musimy wszystko spłukać zimną wodą.
A co poza domowymi sposobami?
Jeżeli domowe sposoby wywabiania plam do ciebie nie przemawiają, możesz skorzystać z ogromnej ilości środków chemicznych, za pomocą których również wywabisz plamy, nawet te najgorsze i bardzo zaschnięte. Możesz skorzystać z typowy wybielaczy lub wywabiaczy typu vanish.
Większość z nich stosować należy zarówno przed praniem właściwym, jak i w jego trakcie. Najpierw zapieram pranie z użyciem środka chemicznego, po czym dodajemy go jeszcze do bębna lub do proszku i pierzemy.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
The post Jak wywabiać plamy z ubrań w domowych warunkach appeared first on ExitDoor Magazine.