Wizyta u ginekologa jest czymś zupełnie naturalnym dla każdej kobiety ciężarnej. Jednak wiele pozostałych kobiet często zapomina o niezbędnych badaniach kontrolnych, które nie rzadko mogą uratować im życie. Zachowanie odpowiedniej profilaktyki jest absolutnie niezbędne, nawet gdy nie odczuwa się żadnych niepokojących dolegliwości.
Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa powoduje wyraźny stres, który może generować silną niechęć. Jest to zupełnie zrozumiałe zjawisko, gdyż mamy do czynienia z miejscami intymnymi, o których wciąż niewiele osób potrafi zupełnie naturalnie rozmawiać, a tym bardziej poddawać badaniu. Nie warto jednak wzmacniać w sobie przykrych skojarzeń i podejść do problemu w sposób czysto medyczny.
Jakie są najważniejsze badania ginekologiczne? Jak często powinnyśmy je wykonywać? Czy jesteśmy świadome zagrożeń, które wynikają z zaniedbań związanych z opuszczaniem wizyt u ginekologa? Warto zadbać o odpowiednią wiedzę na ten temat.
Dlaczego wizyta u ginekologa jest tak ważna
Każda kobieta powinna okresowo wykonywać najważniejsze badania ginekologiczne. Najbardziej popularna jest cytologia, polegająca na pobraniu wymazu z pochwy, który później wędruje do laboratorium, gdzie jest właściwie diagnozowany. Należy pamiętać, że badanie to należy wykonywać raz na rok – a w przypadku kobiet starszych, nawet raz na pól roku.
Regularna wizyta u ginekologa są o tyle ważne, że odpowiednio wcześnie wykrytą chorobę można skutecznie leczyć. To najprawdziwsza profilaktyka zdrowotna każdej kobiety. Dlatego właśnie do ginekologa należy się wybrać nie tylko wtedy, gdy pojawiają się pewne dokuczliwe objawy związane z bólem, pieczeniem czy – po prostu – dyskomfortem. Zabiegów ginekologicznych nie warto się bać, gdyż najczęściej są one mało dokuczliwe. Które z nich są najważniejsze i najpopularniejsze?
Profilaktyka jest najważniejsza
Wpisuje się w nią właśnie wyżej wspomniana cytologia. Pozwala ona odpowiednio wcześnie zauważyć wszelkie zmiany pojawiające się w obrębie szyjki macicy. Cały zabieg jest zupełnie bezbolesny i nie ma potrzeby, by szczególnie się przed nim przygotowywać. W badaniach diagnostycznych pojawia się także pojęcie kolposkopii, która jest już znacznie mniej znana wśród większości pacjentek.
Wziernikowanie szyjki macicy pozwala na uzyskanie pogłębionej diagnostyki narządów rodnych kobiety. Kiedy się ją wykonuje? Robi się to z polecenia lekarza prowadzącego w przypadku, gdy wyniki cytologii są w jakimś stopniu niepokojące. Samo badanie nie jest bolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut. Dzięki niemu będzie można rozpoznać wszelkie zakażenia czy też stany zapalne szyjki macicy, a dodatkowo także wszelakie ewentualne choroby, które przenoszą się drogą płciową.
To także doskonała alternatywa dla innych badań, które mają na celu wykrycie stanów przedrakowych czy zapalnych. W takich przypadkach wizyta u ginekologa i wczesne wykrycie może zapobiec rozwojowi choroby i całkowite jej wyleczenie. W badaniu tym wykorzystywany jest tak zwany kolposkop, z pomocą którego można dokładnie obejrzeć zmienione tkanki, bo pozwala on na pięćdziesięciokrotne powiększenie.
Równie popularnym badaniem diagnostycznym jak cytologia, jest dopochwowe usg, ale wykonuje się je wyłącznie u kobiet, które już odbyły swój pierwszy stosunek seksualny. Można w ten sposób dokładnie obejrzeć narządy rodne pacjentki i odpowiednio ją zdiagnozować. Bardzo często wykonuje się je przy pierwszej wizycie u ginekologa.
Zabiegi lecznicze
Jak wiadomo, odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie stanów chorobowych umożliwia znacznie skuteczniejsze leczenie. W zależności o rodzaju dolegliwości zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się środki chemiczne i krioterapię. Dzieje się tak na przykład przy występowaniu nadżerki, która często zanika po jakimś czasie samoistnie. Zdarza się jednak, iż wymaga się interwencji chirurgicznej.
Nadżerka może pojawić po porodzie, kiedy to ścianka macicy zostaje uszkodzona na przykład podczas parcia. Może być również skutkiem ubocznym niewłaściwego stosowania tamponów. Żeby ją wyleczyć, często stosuje się krioterapię, czyli wymrażanie zmian chorobowych, a także różne preparaty chemiczne. Lekarze potwierdzają, iż oba zabiegi lecznicze są w gruncie rzeczy zupełnie bezbolesne, a w dodatku bardzo skuteczne. Krioterapia jest stosowana także w trakcie usuwania brodawek płciowych.
Niektóre kobiety mogą mieć również problem z polipami, które mogą pojawiać się w okolicach szyjki macicy. Można je również usunąć, w trakcie dość krótkiego zabiegu. Polip zostaje wykręcony z tkanki organizmu, a następnie ginekolog wykonuje łyżeczkowanie i pobiera materiały do zbadania. Zabieg jest dość nieprzyjemny, ale nie wymaga stosowania znieczulenia. Wizyta u ginekologa może również wymagać leczenia z zastosowaniem znieczulenia, nawet w postaci ogólnej. W większości przypadków można ich jednak uniknąć, stosując się do zaleceń lekarzy i korzystając z możliwości regularnych badań.
Warto pamiętać, ze regularna wizyta u ginekologa jest szansą na zdrowe życie dla każdej kobiety. A Ty? kiedy robiłaś ostatnio badania cytologiczne?
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
The post Dlaczego regularna wizyta u ginekologa jest ważna appeared first on ExitDoor Magazine.