Quantcast
Channel: kobieta Archives - Wiedza, inspiracja i motywacja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 46

Jakie są pierwsze oznaki porodu

$
0
0

Rozwiązanie ciąży rzadko kiedy następuje zgodnie z zaplanowanym terminem, a nawet potrafi mocno zaskoczyć. Warto zatem wiedzieć jakie są oznaki porodu, by dobrze je rozpoznać we właściwym momencie.

Dziewięć miesięcy, albo czterdzieści tygodni – tak długo zwykle nosi się swoje dziecko, zanim się urodzi. Zwykle z wielką ciekawością i napięciem oczekuje się tej ważnej i wyjątkowej chwili, która wiąże się z porodem. Większości kobiet się wydaje, że wie jakie są pierwsze oznaki porodu i że na pewno ich nie przeoczy. Jednak często, im bliżej tego dnia, tym strach i niepokój może spowodować pewną dezorientację. Jakie zatem pierwsze oznaki porodu powinny szczególnie zwrócić twoją uwagę?

Wody płodowe

W tym względzie należy mieć jednak pewną rezerwę. Odejście wód płodowych oznacza rozpoczęcie cyklu porodowego, jednak nie każdy poród rozpoczyna się odpłynięciem wód płodowych. Większość kojarzy taką sytuację z filmów, w których kobieta „zalana wodami” staje w rozkroku i woła męża, bo już czas.

Niestety, nie zawsze odchodzące wody to pierwsze oznaki porodu. Są kobiety, które nie znają takich sytuacji bo ani przy pierwszym, ani przy kolejnym porodzie wody nie odeszły i stało się to dopiero, kiedy lekarz lub położna przebili pęcherz płodowy. Z tego względu należy uważać i nie zawsze czekać aż do odejścia pierwszych wód.

Obniżony brzuch

Obniżony brzuch to tak naprawdę pierwsza, zewnętrzna oznaka zbliżającego się porodu. Nadchodzi dzień, w którym brzuch zmienia swój kształt i znacząco się obniża, a kobiecie nagle łatwiej jest oddychać. Często różnicę zauważa się też przebywając w toalecie, gdyż dziecko w łonie bardziej uciska na pęcherz. Mogą też pojawić się wymioty oraz biegunka, gdyż w ten sposób organizm często przygotowuje się do porodu i naturalnie próbuje się oczyścić.

Kobiety w tym czasie zwykle przestają tyć, a niektóre z nich nawet trochę chudną. Mogą odczuwać niepokój, którego przyczyna zwykle nie jest znana, jednakże ma to związek ze zbliżającym się porodem i napływem hormonów. Są kobiety, które przed tym ważnym dniem będą niezwykle pozytywnie nastawione. Inne natomiast, przygnębione, oczekują w strachu tego, co nieuniknione. Mogą też przytrafić się uderzenia gorąca, a także bóle głowy. Stopy i dłonie stają się opuchnięte, co jest przyczyną zatrzymania wody w organizmie. W takiej sytuacji – gdy trwa to już jakiś czas – kobieta powinna się zwrócić o pomoc do swojego lekarza położnika.

Pierwsze skurcze

Pojawiają się nawet na kilka dni przed planowanym porodem. Mogą być dość bolesne lub praktycznie niezauważalne i odczuwane, raczej jako nieprzyjemne napięcie brzucha. Zwykle są nieregularne, czasem dość długie, innym razem trwają tylko kilka chwil. Niektóre kobiety mają problem z odróżnieniem, czy są to oznaki porodu pojawiające się tuż przed nim, czy też skurcze przepowiadające. Najłatwiej dowiedzieć się tego biorąc ciepłą kąpiel. Jeżeli dolegliwości ustąpią oznacza to, że do porodu jeszcze trochę czasu.

Czop śluzowy

Czym właściwie jest czop śluzowy? Czymś, w rodzaju korka, który chroni dziecko przed wszelkimi zakażeniami i infekcjami. Ma galaretowatą konsystencję i trudno go pomylić ze zwykłym śluzem, bo jest naprawdę gęsty. Odejście czopa to najprawdziwsze oznaki porodu. Może to oznaczać, że dziecko urodzi się w ciągu kilku dni, lub zaledwie kilku godzin. Dlatego kiedy czop już odejdzie, trzeba dokładniej obserwować swoje ciało.

Pierwsze, większe bóle

Dotyczy to zwłaszcza bólu w dole brzucha, który przypomina nieco ten miesiączkowy, także swoją intensywnością. Rozchodzi się do kręgosłupa i jest dość uciążliwy. Bólowe oznaki porodu pojawiają się zazwyczaj już w głównej fazie porodu i są bardziej regularne. Zwykle jest to bardzo nieprzyjemny okres, w którym główka dziecka ustawia się w kanale rodnym.

Kiedy jechać do szpitala?

Tak samo, jak kobieta zadaje sobie pytanie o oznaki porodu, równie często zastanawia się nad tym, czy będzie wiedziała kiedy powinna pojechać do szpitala. Najlepiej spędzić w domu tyle czasu, ile tylko się da. Jeżeli bóle są regularne, ale nie towarzyszą im żadne inne objawy, a do tego nie odeszły wody, można zostać w domu. Najlepiej aż do momentu, w którym skurcze będą się pojawiały co 3 minuty.

W tym czasie można korzystać z kąpieli, prysznica i masażu. Warto także zaopatrzyć się wcześniej w worek sako, na którym będzie można wygodnie usiąść lub się położyć. W tym czasie warto również mieć przygotowaną torbę z rzeczami do szpitala, by później niczego nie zabrakło.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

 

The post Jakie są pierwsze oznaki porodu appeared first on ExitDoor Magazine.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 46

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra