Niektóre choroby piersi mogą rozwijać się z powodu zmian hormonalnych lub mieć podłoże genetyczne. Niezależnie od przyczyn warto je regularnie badać, bo większość z ewentualnych dolegliwości w początkowym stadium jest zupełnie uleczalne.
Niewątpliwe niezwykłą wprost odwagą i wytrwałością musi się wykazać kobieta, która skazana jest na walkę z nowotworem piersi. Można go pokonać, ale potrzeba będzie ogromnej siły i woli walki. I choć nie zawsze da się uniknąć przykrych komplikacji to choroby piersi są na tyle popularne, że warto, a nawet należy regularnie wykonywać badania związane z profilaktyką zdrowia.
Regularne badania piersi
Najbardziej popularna jest przede wszystkim mammografia, dzięki której można zauważyć dość wcześnie wszelkie niebezpieczne dla kobiety zmiany, które mogą oznaczać choroby piersi. Badanie to wykonuje się zwykle co dwa lata, ale na własne życzenie można to robić częściej – najlepiej zacząć od 30 roku życia.
Warto jednak pamiętać, że każda kobieta może i powinna badać się również sama. Nie jest to trudne. Wystarczy stanąć przed lustrem i unieść ręce wysoko do góry. Pierwszym etapem badania jest obserwacja. Mięśnie w takiej chwili są mocno naciągnięte więc, można zauważyć wszelkie nieprawidłowości. Należy zwrócić uwagę na to, czy skóra na piersiach nie jest nigdzie przebarwiona, oraz czy nie są zauważalne gołym okiem jakiekolwiek zmiany.
Należy także sprawdzić czy skóra nie jest zbyt napięta, a także czy nie ma widocznych zmarszczeń. Następnie ręce wędrują na biodra, po czym ponownie trzeba się trochę przyjrzeć. Ważnym elementem badania jest ściśnięcie brodawek, by upewnić się czy nie wycieka z nich żaden płyn. Należy także dokładnie wymasować się dokładnie i w ten sposób wykluczyć choroby piersi. W trakcie takiego badania można wykryć wszelkie guzki i zgrubienia.
Włókniak piersi
Najpopularniejsze choroby piersi to przede wszystkim nowotwory, takie jak włókniak. Ten rodzaj łagodnego nowotworu powstaje zwykle w trakcie zaburzeń hormonalnych i nie zawsze jest bezpośrednim zagrożeniem życia dla kobiety.
Jak go wykryć? Jest to zwykle dość twardy i niewielki guzek. Zmiany mają kolor cielisty i mogą się przesuwać. Najczęściej wywołują ból, i co ciekawe, mogą zmieniać się ich kształty, zazwyczaj w trakcie cyklu miesiączkowego.
Niestety, włókniaki nie znikają same, więc tego typu choroby piersi muszą być leczone przez chirurga onkologa. Nie obejdzie się bez operacji lub prostszego zabiegu. Metoda chirurgiczna jest najbardziej popularna i chociaż inwazyjna. O ile nie pojawią się żadne powikłania pacjentka już na dzień po operacji może wyjść do domu.
Typowy nowotwór piersi
Guzy oznajmiające nam o obecności nowotworu mogą umiejscowić się w bardzo różnych miejscach. Te niezłośliwe i mniej groźne dla pacjentki rosną niezwykle powoli, przy czym nie uszkadzają również żadnych okolicznych tkanek. Te złośliwe natomiast, mają w sobie więcej mocy i rozrastają się w bardzo szybkim tempie, przy okazji siejąc spustoszenie w organizmie kobiety.
Jeżeli wyczuwasz w swoich piersiach jakieś zmiany, które powiększają się w bardzo szybkim tempie, powinnaś powiadomić o tym lekarza, a także wykonać dokładniejsze badania. Warto też sprawdzać węzły chłonne pach, jeżeli są powiększone to kolejny znak, że dzieje się coś niedobrego.
Choroby piersi są niestety dość częste, a nowotwór może być naprawdę groźny. By zdiagnozować go odpowiednio wcześnie, warto raz na jakiś czas wykonywać zalecane badania, na przykład USG piersi. Bardzo ważna jest również mammografia, dzięki której można odnaleźć wszelkie nieprawidłowości. Można również wykonać biopsję igłową. W trakcie tego badania w pierś kobiety wbija się dość grubą igłę za pomocą której można pobrać fragment zmienionej tkanki i ocenić później jakiego typu to zmiana.
Niektóre badania wykonywane w całkowitym znieczuleniu. W tym wypadku nacina się pierś i „wyjmuje” guzek w całości lub w części, a następnie poddaje się go kolejnym badaniom.
Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
The post Badanie i zapobieganie chorobom piersi appeared first on ExitDoor Magazine.