Quantcast
Viewing latest article 8
Browse Latest Browse All 47

Dlaczego uderzenia gorąca pojawiają się podczas trwania klimakterium?

Jednymi z najpoważniejszych zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety, są objawy menopauzy. Menopauza znana także bardzo dobrze jako klimakterium lub okres przekwitania to czas, kiedy w ciele kobiety zaczynają zachodzić nieodwracalne zmiany. Klimakterium to jednak temat, wokół którego przez lata narosło wiele mitów, przez co zdecydowana większość kobiet wkraczających w okres menopauzy obawia się jej objawów i tego, jaki będą one miały wpływ na komfort ich życia. Jednym z najczęstszych i równocześnie najbardziej uciążliwych objawów klimakterium są uderzenia gorąca. Dowiedz się, dlaczego występują w tym okresie.

Kiedy pojawia się klimakterium?

Zmieniający się tryb życia kobiet, a także stan naszego klimatu i środowiska mogą mieć wpływ na to, kiedy pojawi się klimakterium. Do czynników, które również mają w tym swój udział, należy zaliczyć uwarunkowania genetyczne, wiek, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka, przebyte choroby, historię ciąż i porodów, ewentualne zaburzenia hormonalne czy nawet długość cyklu miesiączkowego.

Co ciekawe, wpływ na to, kiedy wystąpi klimakterium oraz w jakim stopniu nasilone będą jego objawy, ma również nasza dieta, a także aktywność fizyczna. Dlatego też większość kobiet, które stosują zbilansowaną dietę, a do tego zapewniają swojemu ciału regularną aktywność fizyczną, może w mniejszym stopniu skarżyć się na nasilenie objawów klimakterium.

Menopauza zazwyczaj pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, w Polsce średni wiek wynosi 51 lat. Nie należy jednak zapominać, że pierwsze objawy menopauzy jak chociażby uderzenia gorąca mogą zacząć pojawiać się nawet na 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania.

Objawy menopauzy

W jaki sposób rozpoznać, że wkraczamy w wiek menopauzalny? Nasze ciało z pewnością będzie dawać nam odpowiednie sygnały. Zaliczamy do nich:

  • uderzenia gorąca;
  • zimne dreszcze (często pojawiają się tuż po uderzeniach gorąca);
  • bezsenność;
  • przybieranie na wadze;
  • spadek libido;
  • nawracające infekcje układu moczowo-płciowego;
  • problemy z pamięcią;
  • uczucie rozbicia, ogólnego osłabienia;
  • wahania nastrojów;
  • przygnębienie, stany depresyjne.

Uderzenia gorąca – co warto o nich wiedzieć?

Uderzenia gorąca są jednym z najczęstszych i najbardziej uciążliwych objawów klimakterium, dlatego też warto poświęcić im osobny akapit. W jaki sposób rozpoznać uderzenie gorąca? Większość doświadczających go kobiet definiuje je jako intensywną i nagłą falę ciepła, która przeszywa całe ciało, jednak najmocniej odczuwalna jest w okolicach szyi oraz głowy. Ich intensywność jest zróżnicowana – mogą trwać kilka sekund lub nawet pół godziny. Kiedy dochodzi do uderzeń gorąca, towarzyszą im nadmierna potliwość, kołatanie serca czy nawet ogólnego osłabienia i zawrotów głowy.

Takie nasilenie objawów sprawia, że uderzenia gorąca mogą w bardzo mocnym stopniu oddziaływać na samopoczucie kobiet, a także mieć bezpośredni wpływ na ich życie zawodowe, jak i prywatne. Dlaczego w takim razie dochodzi do uderzeń gorąca?

Za uderzenia gorąca odpowiedzialne są hormony, a dokładniej nagły spadek estrogenów w kobiecym organizmie. Objawia się to podwyższonym tętnem, rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, a kobieta mimowolnie zaczyna się pocić.

Uderzenia gorąca – jak zmniejszyć ich nasilenie?

Warto nadmienić, że nasilenie objawów menopauzy, jakimi są uderzenia gorąca, jest kwestią indywidualną i u każdej kobiety może przebiegać z inną intensywnością. Aby jednak zmniejszyć ich uciążliwość, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • ograniczeniu nadmiernego spożycia kawy i alkoholu;
  • zaprzestaniu palenia papierosów;
  • dbaniu o odpowiednio niską temperaturę pomieszczeń (szczególnie przed snem);
  • zmianie noszonych ubrań – zdecydowanie lepiej sprawdzą się naturalne tkaniny, takie jak len lub bawełna, dzięki którym Twoja skóra może oddychać;
  • zmianie nawyków żywieniowych, jeśli zachodzi taka potrzeba;
  • odpowiedniej aktywności fizycznej.

Jeśli jednak uderzenia gorąca w dalszym ciągu nie przemijają lub stają się bardzo dokuczliwe, warto udać się na wizytę do ginekologa.

Materiał zewnętrzny

Artykuł Dlaczego uderzenia gorąca pojawiają się podczas trwania klimakterium? pochodzi z serwisu Wiedza, inspiracja i motywacja.


Viewing latest article 8
Browse Latest Browse All 47

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra