Osteoporoza jest chorobą kości, w której części z nich stają się słabe i podatne na złamania. Ten stan jest bardziej powszechny u seniorów, ale może dotknąć mężczyzn i kobiety w każdym wieku. Osteoporoza jest odpowiedzialna za dużą liczbę złamań kości, które występują u osób starszych, ponieważ utrata gęstości kości nie pozwala już utrzymać masy ciała. W niniejszym artykule przybliżamy informacje na temat objawów i przyczyn osteoporozy, a także jej profilaktyce i leczeniu.
Podczas gdy u mężczyzn występuje również osteoporoza jest szczególnie częsta u kobiet, które osiągnęły menopauzę. Zwiększone ryzyko w okresie menopauzy odzwierciedla fakt, że hormon estrogenowy, kluczowy czynnik utrzymujący siłę kości u kobiet, nie jest już produkowany przez jajniki po menopauzie.
Ponieważ kobiety mają 30% mniej masy kostnej niż mężczyźni, kobiety są szczególnie podatne na osteoporozę w miarę starzenia się. Jednak po osiągnięciu wieku 65 do 70 lat mężczyźni i kobiety tracą kości w mniej więcej tym samym tempie. Spożywanie wystarczającej ilości pokarmów bogatych w wapń i witaminę D oraz uczestniczenie w ćwiczeniach z obciążeniem to ważne kroki w zapobieganiu osteoporozie.
Przyczyny osteoporozy
Kość składa się głównie z minerałów, takich jak wapń. Kości w naszych ciałach są nieustannie niszczone i zastępowane nowymi kośćmi. Ten cykl budowy kości trwa około 100 dni i zależy od hormonów produkowanych w naszych ciałach, takich jak estrogeny u kobiet, jak również od poziomu wapnia i witaminy D. Osteoporoza występuje, gdy tkanki kostne i minerały są tracone szybciej niż kość zostaje zastąpiona.
Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko osteoporozy obejmują:
Spadek estrogenu po menopauzie: Szybkość utraty masy kostnej znacznie wzrasta po menopauzie, ponieważ jajniki przestają wytwarzać estrogen, hormon odgrywający główną rolę w procesie naprawy kości. Kobiety cierpiące na jadłowstręt psychiczny mogą być również bardziej narażone na osteoporozę. W obu przypadkach cykl menstruacyjny zostaje przerwany lub utracony, a poziom estrogenu w organizmie dramatycznie spada. U kobiet, które doświadczają wczesnej menopauzy (przed 45 rokiem życia), częściej występuje osteoporoza.
Historia rodzinna i typ ciała: Osteoporoza ma tendencję do bycia w rodzinie, a ryzyko tego stanu jest większe u osób z starszymi krewnymi, u których wystąpiło złamanie kości, zwłaszcza jeśli jest to rodzic, który miał złamanie biodra. Najbardziej zagrożeni są ludzie pochodzenia europejskiego i azjatyckiego. Ludzie, którzy są szczupli lub mają „drobne kości”, są również bardziej narażeni na osteoporozę.
Czynniki stylu życia i warunki zdrowotne: czynniki związane ze stylem życia, takie jak palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu i kofeiny, przyjmowanie określonych leków (takich jak kortykosteroidy) oraz posiadanie określonych schorzeń (takich jak te, które wpływają na wchłanianie pokarmu [np. choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia], pierwotna nadczynność przytarczyc, reumatoidalne zapalenie stawów i hipogonadyzm) mogą również przyczyniać się do utraty masy kostnej. Osoby z cukrzycą typu II częściej cierpią na złamanie biodra lub barków niż osoby bez cukrzycy.
Brak ruchu: kość jest żywą tkanką, która, podobnie jak mięśnie, stopniowo staje się silniejsza dzięki ćwiczeniom. Osoby aktywne fizycznie są mniej narażone na rozwój osteoporozy, ponieważ ich kości są silniejsze i rzadziej tracą siłę wraz z wiekiem. Natomiast osoba, która jest obłożnie przykuta do łóżka lub nieaktywna przez dłuższy czas, bardzo szybko traci masę kostną i jest bardzo narażona na osteoporozę.
Brak wapnia lub witaminy D: Wapń i witamina D są bardzo ważne w utrzymaniu zdrowych i silnych kości przez całe życie oraz w zapobieganiu osteoporozie. Witamina D pomaga organizmowi zwiększyć wchłanianie wapnia. Szczególnie w miesiącach zimowych bardzo trudno jest uzyskać wystarczającą ilość witaminy D poprzez samą dietę.
Osteoporoza – Objawy i powikłania
Osteoporoza sama w sobie zwykle nie powoduje zauważalnych objawów. Jednak osłabione kości mogą pękać znacznie łatwiej, na przykład przy niewielkim upadku. Złamania najczęściej występują w kościach biodrowych, nadgarstkach lub kręgosłupie. Złamania biodra występują częściej u osób w wieku powyżej 75 lat.
Niektóre złamania spowodowane osteoporozą, takie jak mikrourazy w kręgosłupie, mogą powodować niewielki ból lub brak bólu i mogą pozostać niezauważone, nawet jeśli pojawiają się na zdjęciu rentgenowskim. Natomiast złamania kręgosłupa, w których kręgosłup pęka lub zapada się, są znacznie bardziej bolesne i mogą prowadzić do deformacji postawy i utraty wzrostu.
Innym objawem osteoporozy jest przewlekły ból pleców. Ból ten może się nasilić, nawet gdy wykonujesz małe ruchy, takie jak regularne czynności w domu lub podczas kaszlu, śmiechu lub kichania. Możesz nawet odczuwać ból, gdy stoisz nieruchomo.
Dokonywanie diagnozy osteoporozy
Kluczowe kroki w diagnozowaniu osteoporozy obejmują ocenę ryzyka złamania i ocenę gęstości kości.
Jeśli twój lekarz stwierdzi, że masz czynniki ryzyka złamania lub osteoporozy (takie jak co najmniej 65 lat lub złamanie w przeszłości), istnieje kilka skutecznych i stosunkowo szybkich testów, które mierzą gęstość mineralną kości (BMD). Jeśli wyniki pokażą, że gęstość kości jest zbyt niska, lekarz prawdopodobnie zdiagnozuje u ciebie osteoporozę.
Pomiar gęstości kości za pomocą metody zwanej DXA (absorpcjometria rentgenowska o podwójnej energii) jest najskuteczniejszym sposobem oceny ryzyka osteoporozy. Skanowanie części ciała, takich jak biodra lub kręgosłup, za pomocą specjalnego urządzenia rentgenowskiego może potwierdzić, że istnieje zwiększone ryzyko złamań. Czasami można również zastosować skan tomografii komputerowej (CT) lub USG pięty w celu sprawdzenia stanu kości.
Po rozpoznaniu osteoporozy konieczne są dalsze badania w celu znalezienia możliwych przyczyn. Badanie w celu ustalenia takich przyczyn może obejmować badania krwi i moczu w celu zmierzenia poziomu niektórych hormonów produkowanych w organizmie.
Dostępne są również dwa narzędzia (CAROC i FRAX), które lekarz może zastosować w celu oceny 10-letniego bezwzględnego ryzyka złamania. W celu określenia osobistego ryzyka złamania w ciągu najbliższych 10 lat, lekarz weźmie pod uwagę kluczowe czynniki ryzyka, które mogą obejmować: wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, historię złamań, wywiad rodzinny, stosowanie kortykosteroidów, palenie tytoniu i spożycie alkoholu.
Jeśli twój lekarz zdecyduje, że potrzebujesz leków do leczenia osteoporozy, badania BMD mogą być przeprowadzane co 1 do 3 lat, aby sprawdzić, czy terapia działa. Po wykazaniu skuteczności leku może nie być konieczne częste badanie. Testy BMD można również powtórzyć w celu monitorowania utraty masy kostnej u osób, które nie rozpoczęły stosowania leków przeciw osteoporozie, ale są zagrożone rozwojem choroby.
Leczenie i profilaktyka osteoporozy
Leczenie osteoporozy ma na celu zapobieganie lub zmniejszanie złamań kości i utrzymywanie lub zwiększanie gęstości kości. Istnieje kilka metod leczenia osteoporozy, ale zapobieganie jest nadal bardzo ważne. Wiele strategii leczenia i zapobiegania osteoporozie jest podobna.
Utrzymanie dobrej wytrzymałości kości wymaga regularnego przyjmowania wapnia i witaminy D. Zaleca się codziennie 1000 mg pierwiastkowego wapnia (diety i suplementy) dla mężczyzn i kobiet w wieku od 19 do 50 lat i 1200 mg dla mężczyzn i kobiety w wieku powyżej 50 lat. Zaleca się też 400 IU do 1000 IU witaminy D dziennie dla dorosłych w wieku od 19 do 50 lat, którzy nie są obarczeni wysokim ryzykiem osteoporozy, i 800 IU do 2000 IU zarówno dla osób dorosłych w wieku powyżej 50 lat, jak i osób o wysokim ryzyku osteoporoza. Suplementy witaminy D są szeroko dostępne.
Dobre są również regularne ćwiczenia obciążające i zdrowy styl życia bez palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu.
Ćwiczenia obciążeniowe, takie jak chodzenie, trening siłowy lub wchodzenie po schodach, odgrywają rolę w wzmacnianiu kości i zapobieganiu złamaniom. Postawę i równowagę można poprawić poprzez ćwiczenia i mogą znacznie zmniejszyć ryzyko złamań kości.
Dla nastolatków i młodych dorosłych w wieku poniżej 30 lat ćwiczenia obciążeniowe mają dodatkową zaletę zwiększania szczytowej masy kostnej (tj. BMD). Po ukończeniu 30 lat leczenie może zapobiec lub opóźnić utratę BMD.
Leki na osteoporozę
Istnieje kilka leków, które można stosować w leczeniu osteoporozy. Wiele z tych zabiegów można również stosować w celu zapobiegania osteoporozie u osób, u których występuje duże ryzyko rozwoju. Oto niektóre z nich:
- Bisfosfoniany (np. alendronian, etidronian, rizedronian, kwas zoledronowy) – są to jedna z głównych grup leków, które mogą być stosowane w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy. Leki te spowalniają utratę kości i pomagają w naprawie kości, zmniejszając ryzyko złamania.
- Selektywne modulatory receptora estrogenu (SERM, np. raloksifen) – mogą być również stosowane do zapobiegania i leczenia osteoporozy u kobiet.
- Denosumab – podawany jako zastrzyk, denosumab jest częścią klasy leków zwanych inhibitorami ligandu RANK. Zapobiega rozkładowi kości, pomagając wzmocnić kości i zmniejszając ryzyko złamania.
- Testosteron – nie jest to zalecane w leczeniu osteoporozy u większości mężczyzn. Jednak w niektórych przypadkach, w których osteoporoza u mężczyzn jest wynikiem hipogonadyzmu, który jest stanem niskiego poziomu męskiego hormonu testosteronu, testosteronową terapię zastępczą (androgen) można stosować samodzielnie lub z bisfosfonianem.
- Hormonalne terapie zastępcze (HRT) – Dostępnych jest wiele HTZ dla kobiet, które osiągnęły menopauzę. Wymiana estrogenów pomaga zachować masę kości i łagodzić objawy menopauzy, ale terapia wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia. Jeśli pacjent przyjmuje lub rozważa przyjęcie HTZ, powinien porozmawiać z lekarzem o ryzyku i korzyściach.
- Analogi hormonów przytarczycy (np. teryparatyd) – ta klasa leków buduje nową kość szybciej niż rozkłada ją organizm i może być stosowana w leczeniu ostrej osteoporozy.
Dwa lub więcej leków można również stosować w połączeniu w leczeniu niektórych przypadków osteoporozy. Ponadto, lekarze zwykle zalecają, aby nadal otrzymywać wystarczającą ilość wapnia i witaminy D.
Artykuł Osteoporoza – Przyczyny, objawy i leczenie pochodzi z serwisu Wiedza, inspiracja i motywacja.